Dospělí v Remízku
Bc. Aneta Ira - koordinátorka, průvodce - pedagog, zakladatelka Remízku

Vystudovala jsem fyzioterapii na univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Učitelství pro mateřské školy na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Již na gymnáziu jsem sbírala pedagogické zkušenosti, nejprve ve speciální škole ve Strakonicích, z vysoké školy mám zkušenosti s osobní asistencí postižených dětí a hipoterapií. Jako fyzioterapeut jsem pracovala až do nástupu na mateřskou dovolenou, nejprve v soukromé ambulanci ve Strakonicích a později v nemocnici Písek. Absolvovala jsem řadu specializačních kurzů, jak v oblasti fyzioterapie, tak i pedagogice (například kurz korekce vad nohou, metodika cvičení dětské jógy, Enviromentální výchova, Primární logopedická prevence, Koordinátor lesní mateřské školy a řadu dalších od Asociace lesních mateřských škol).
Lesní mateřskou školu Remízek jsem založila v roce 2013 jako občanské sdružení Dětský klub Remízek, od září 2014 působím ve školce jako pedagog. Remízek vznikl kvůli absenci podobné školky v okrese Strakonice a kvůli nutkavé potřebě umožnit svým (nyní už třem dětem) a ostatním dětem trávit nejútlejší část dětství v přírodě, zažívat volnou hru v bezpečném a čistém prostředí, hrát si s přírodními materiály a vnímat svět všemi smysly. Byla jsem si jistá, že založit LMŠ Remízek, je to nejlepší, co mohu dětem dát, a myslím si to dodnes. Velice si vážím i toho, jak Remízek propojuje lidi s podobným životním názorem, vznikají tu silná přátelství nejen dětská, ale i dospělácká. Věřte mi, není větší radosti, než potkávat na Slavnostech naše Remízkové "děti", které už jsou o hlavu větší než my, ale stále se k nám rády vrací.
Bc. Petra Troupová - průvodce - pedagog, spoluzakladatelka Remízku
Svůj vřelý vztah k přírodě jsem získala již v raném dětství. Moji rodiče se spolu s dalšími spřátelenými rodinami scházeli na bývalém mlýně, který se nacházel na samotě uprostřed luk, rybníků a voňavých borových lesů. Vzpomínky na radost, hry, vůni a bezčasí ve mně zůstaly doposud. Přestože jsem vyrůstala ve městě, příroda mě vždy přitahovala. Před narozením dětí jsme se proto s manželem rozhodli přestěhovat do malé pošumavské vesnice, kde nyní společně žijeme s našimi dvěma dětmi.
Během svého působení v lesní školce Remízek jsem vystudovala předškolní pedagogiku na Západočeské univerzitě v Plzni. Původně jsem však absolvovala obor Sociální a charitativní činnost na Univerzitě Palackého v Olomouci. Toto studium mě obohatilo více než pedagogická fakulta, naučilo mě nahlížet na sebe a svou práci v širších souvislostech. Během studia jsem pracovala v dětských domovech a později v Anglii, kde jsem působila v domově pro osoby s Alzheimerovou chorobou a také v internátní škole pro děti s autismem. Před příchodem svých dětí jsem se věnovala práci v zařízení poskytujícím sociální služby pro lidi s mentálním postižením.
Myšlenka lesních mateřských školek mě nadchla okamžitě, jakmile jsem se s ní poprvé setkala. V Remízku jsem od samotného začátku jeho činnosti. Velmi mě obohatila setkání s Rudolfem Hettichem – ať už při kurzu Přírodní pedagogiky, Lesní terapie nebo při kurzu Léčivých bylin. Jsem vděčná, že mohu s dětmi prožívat přírodu ve všech ročních obdobích, vnímat její vůně, dotýkat se jí a být její součástí.
Bc. Pavlína Rybová - průvodce - pedagog

Tomáš Kadlec, Dis- průvodce - pedagog
Jsem absolventem VOŠ pedagogické ve Svatém Janu pod Skalou, kde jsem nějaký čas bydlel se svou manželkou a malou dcerkou. Pocházím z Plzně, ale mým oblíbeným místem je Šumava. Trávím tam hodně času aktivním sportováním, což mě nabíjí energií. Po narození našeho druhého dítěte jsme se přestěhovali do Čestic, odkud to mám k Šumavě opravdu blízko.
Během své praxe jsem měl příležitost navštívit devět mateřských škol a jednu školní družinu. Získal jsem také zkušenosti v šesti různých lesních školkách, včetně několika zahraničních, konkrétně v Německu a Norsku. Pomáhal jsem při organizaci Lesní olympiády a vedl outdoorový tábor ve Svatém Janu pod Skalou. Šest let jsem pracoval v lesní školce STUDÁNKA nedaleko Berouna. Jeden rok jsem působil v lesní mateřské škole VĚTVIČKA v Plzni.
Zážitková pedagogika a individuální přístup k dětem jsou pro mě klíčové. Práce průvodce v lesní školce mě nesmírně baví a naplňuje. Jsem sportovec tělem i duší, a tak se snažím děti vést ke sportu a zdravému pohybu v přírodě. Kromě pedagogického vzdělání mám i výuční list kuchaře, což rád využívám při společném vaření s dětmi.
Během studia na Svatojánské koleji jsem úspěšně složil zkoušky ze hry na piano, a pro radost si občas zahraju na šamanský buben. Baví mě také land art – práce s přírodními materiály v krajině.

Dana Poláková
Svůj vřelý vztah k přírodě jsem prohlubovala již od útlého dětství.
Především díky mému tatínkovi, s kterým jsme chodili na čundry a pochody
za každého počasí. S moji babičkou jsem zase trávila prázdniny na chalupě na Šumavě. Tam jsem se beznadějně zamilovala do voňavého bezčasí, večeří na ohni a nespoutanosti přírody.
Po střední zdravotnické škole jsem dva roky pracovala ve FN Motol na Neurochirurgickém JIPu. Pak jsme se s manželem přestěhovali na Šumavu, pracovala jsem v gynekologické ambulanci, v kojeneckém ústavu a jako dobrovolník docházela do dětského domova.
Spolu se svými dětmi jsem pak objevila Remízek, který mě nadchnul. Objevili jsme ráj na zemi.
Po pár letech jsem v Remízku začala fungovat jako průvodce. Jsem v obrovské vděčnosti za každý den strávený tady - ve společnosti dětí a přírody.
V současné době absolvuji kurz asistenta pedagoga. Jako zdravotní sestřička pracuji ještě v dětské ordinaci.
Moc se těším z toho, že se o svou obrovskou radost ze života mohu dělit s každým, kdo na Remízek zavítá.
Ladislava Šimáková - provozní, chůva
